Хто на сайті

На даний момент 17 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
З 1 травня 2018 року впроваджено новий порядок надання субсидій
Вівторок, 29 травня 2018 11:27

Уряд оновлює програму надання субсидій: більш справедливо та адресно. Уряд сьогодні зробив важливий крок на шляху до монетизації субсидій. Передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні субсидії будуть видаватись живими грошима, а це означає, що їх отримувачі можуть залишати собі зекономлені в результаті ощадливого споживання кошти. Таким чином монетизація стане додатковим стимулом для енергоефективності.

Однак перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує. Започаткована кілька років тому ініціатива надання прямої допомоги уразливим верствам населення у вигляді субсидій довела свою ефективність. Втім, з часом вона стала потребувати удосконалення – передусім в бік збільшення адресності.

Верифікація субсидіантів, яку розпочало Міністерство фінансів, виявила ряд системних проблем з призначенням субсидій. З огляду на це Уряд схвалив рішення про внесення низки змін в програму. Вони скоротять випадки зловживань, які, нажаль, стали непоодинокими і про які неодноразово повідомляли ЗМІ. Ті, хто справді потребуватиме допомоги, її отримуватимуть і надалі. Натомість люди, які просто приховують свої статки, не зможуть користуватися програмою і паразитувати за кошт платників податків.

27 квітня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», якою впроваджено оновлений порядок надання житлових субсидій (набрала чинності з 01.05.2018 року). 

З урахуванням прийнятих змін з травня поточного року субсидія призначається двічі на рік – у травні (на неопалювальний період з 1 травня по 30 вересня) і у жовтні (на опалювальний період з 1 жовтня по 30 квітня). 

З 1 травня для надання субсидії потрібно повторно подати документи до управління праці та соціального захисту населення Теплицької РДА мешканцям смт Теплик, а громадянам, які проживають в сільській місцевості, таким категоріям:

-                     орендарі;

-                     внутрішньо переміщені особи;

-                     непрацюючі особи працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менше мінімальної заробітної плати;

-                     якщо в будинку є зареєстровані, але не проживаючі;

-                     якщо в будинку є проживаючі, але не зареєстровані;

-                     якщо відбулися зміни в складі сімї;

-                     сім'ям, які станом на травень 2018 року мають прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги в сумі, що перевищує 20 неоподаткованих прожиткових мінімумів (340 грн.), та не погасять її до червня 2018 року. 

Як і раніше, субсидія на тверде паливо призначається раз на рік, на індивідуальне опалення – два рази на рік (опалювальний та неопалювальний сезон). Якщо у встановленому порядку здійснено відключення споживача від централізованого опалення і використовуються побутові електроприлади для обігріву, то для розрахунку субсидії застосовуються соціальні нормативи з постачання електроенергії для індивідуального опалення.

 

В окремих випадках за рішенням комісії субсидія може бути призначена на понаднормову площу (але не більше 30% від соцнорми житла для домогосподарства) одиноким непрацездатним особам, а саме: неповнолітні особи, пенсіонери за віком або інвалідністю, громадяни, які отримують в управлінні соцзахисту допомогу по інвалідності, та державну соціальну допомогу особі, що не має права на пенсію.

      Якщо в складі домогосподарства, яке має субсидію, є пільговик, то пільги такому пільговику не нараховуються, крім випадків, коли пільговиком є член сім’ї особи із складу домогосподарства, який не проживає за адресою домогосподарства.

      Субсидія не призначається, якщо:

-                     загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м. для квартири і 200 кв. м. для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей).

-                     у члена домогосподарства або члена сім”ї особи із складу домогосподарства доходи були відсутні чи менші за мінімальну заробітну плату, або він не сплачував єдиного внеску протягом трьох місяців в період, за який беруться доходи для розрахунку субсидії, і така особа перебувала за кордоном сукупно більше 60 днів в період, за який беруться доходи для розрахунку субсидії. До 60-ти денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання, що підтверджується відповідними документами.

На загальних підставах субсидія не призначається, але може бути призначена за рішенням комісії в таких випадках:

1.     Будь-хто із складу домогосподарства або член сім”ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

2.     У складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Житлові субсидії у випадках, передбачених цим підпунктом, призначаються на загальних підставах, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

 

3.     Будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на суму, яка перевищує 50 тис. грн.

4.     Якщо управлінням соціального захисту населення отримано інформацію про заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або інформацію про прострочену понад два місяці заборгованість по сплаті обов’язкової частки платежу.

Рішення комісії про призначення або відмову у призначенні приймається на підставі акта обстеження. Орендарям, індивідуальним забудовникам, внутрішньо переміщеним особам субсидія призначається тільки за рішенням комісії.

Під час призначення субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, якщо їх зареєстроване та/або фактичне місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.

Якщо в складі домогосподарства є особа, яка знаходиться на строковій військовій службі, то на таку особу соціальні норми розраховуються, а фактичний дохід не береться в розрахунок.

За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані, але не проживають, в дохід при розрахунку субсидії не включаються, при цьому соціальні норми та дохід беруться лише на зареєстрованих і фактично проживаючих осіб (крім випадку, якщо будь-хто з членів домогосподарства чи членів сім’ї особи із домогосподарства перебуває за кордоном).

Під час призначення субсидії соціальні норми розраховуються на неповнолітніх дітей, які проживають, але не зареєстровані.

Під час призначення субсидії в розрахунок беруться такі види доходів: зарплата без податку на доходи фізичних осіб, пенсія, стипендія, соціальні допомоги та виплати, допомога по безробіттю, інші страхові виплати, інші доходи.

В розрахунок не беруться такі види доходів: одноразова допомога при народженні дитини; частина допомоги при усиновленні дитини; виплата матерям-героїням, допомога на дітей-сиріт, на дітей, позбавлених батьківського піклування, на дітей, яким встановлено опіку чи піклування; щомісячна адресна допомога переселенцям, аліменти, отримані на дітей; доходи від депозитів; оплата праці членів виборчих комісій; допомога громадських та благодійних організацій; допомога на поховання; одноразова допомога від місцевих органів влади чи підприємств; вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, грошова компенсація за придбані технічні засоби реабілітації; компенсація за шкоду, спричинену внаслідок виконання трудових обов’язків.

Доходи учасників АТО, отримані ними під час безпосередньої участі, та благодійна допомога таким учасникам не враховуються.

Для розрахунку субсидії доходи беруться за 3-4 квартали попереднього року, якщо субсидія призначається з початку неопалювального сезону, 1-2 квартали поточного року, якщо призначається з початку опалювального сезону. В інших випадках доходи беруться за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням субсидії.

Житлова субсидія на тверде паливо призначається з урахуванням доходу за попередній календарний рік.

Якщо субсидія призначається з  початку неопалювального сезону, враховується тільки розмір пенсії за квітень, з початку опалювального сезону – за вересень. В інших випадках – за місяць, що передує місяцю звернення.

Доходи від здачі молока враховуються у розмірі 30%.

 

 

Якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді у них були відсутні доходи, або середньомісячний дохід менший від мінімальної зарплати, та/або вони не сплачували єдиного внеску протягом трьох місяців за період, який враховуються доходи, у разі призначення житлової субсидії таким домогосподарствам (у тому числі за рішенням комісії) в розрахунок сукупного доходу домогосподарства включається середньомісячний дохід таких осіб у розмірі:

1) половини одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — у разі, коли такі особи протягом цього періоду перебували на строковій військовій службі;

2) одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — у разі, коли такі особи протягом цього періоду навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

3) одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — в окремих випадках за рішенням комісії у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах;

4) фактично отриманих такими особами доходів — у разі, коли такі особи протягом цього періоду отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по огляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

5) фактично отриманих такими особами доходів — у разі, коли такі доходи протягом цього періоду отримувала особа, яка станом на кінець такого періоду не досягла 18-річного віку;

6) фактично отриманих такими особами доходів — в окремих випадках за рішенням комісії у разі, коли такі особи належать до визначених комісією інших категорій громадян, зокрема таких, що надають соціальні послуги;

7) двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — у разі призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і оплату житлово-комунальних послуг;

8) трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — в усіх інших випадках.

Для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений в таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої станом на кінець періоду, за який враховуються доходи:

однієї мінімальної заробітної плати — для платників єдиного податку першої групи;

двох мінімальних заробітних плат — для платників єдиного податку другої групи;

трьох мінімальних заробітних плат — для платників єдиного податку третьої групи.

При цьому не враховується дохід, отриманий самозайнятою особою, та дохід від провадження підприємницької діяльності, інформацію про які подано ДФС на запит структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Для призначення субсидії потрібно подати: заяву та декларацію, довідку про склад сім’ї, довідку про доходи (в разі, якщо інформація про такі доходи відсутня в ДФС та Пенсійному фонді), якщо інші доходи неможна підтвердити довідкою, в декларації вказується сума доходу та пояснення щодо такого доходу; договір оренди (за наявності).

Всі види доходів, інформація про які є в ДФС (зарплата, пай, продаж с/г продукції та ін..), Пенсійному фонді(пенсії) та базі допомог району (всі види соціальних допомог), будуть братися автоматично. Довідок про такі доходи не потрібно.

Документи можна подати: особисто в управління соціального захисту, через уповноваженого представника місцевої ради, листом, або через сайт Мінсоцполітики з використанням цифрового підпису.

Якщо справа про призначення субсидії буде розглядатися на комісії, може бути витребувано подати інші документи, необхідні для розгляду справи.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про склад сім’ї, доходи та майно, які впливають на призначення та розрахунок субсидії.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 днів поінформувати управління соціального захисту про: зміну складу сім’ї, зміну переліку наданих комунальних послуг, про купівлю на суму понад 50 тис. грн.., про наявність транспортного засобу, дата випуску якого менше 5 років.

Громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати обов’язкову частку платежу.

Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об’єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг та/або витрат на управління багатоквартирним будинком.

Управитель, об’єднання, виконавець комунальної послуги зобов’язані щомісяця зазначати у платіжних документах одержувачів житлової субсидії суму переплати.

Після закінчення опалювального (неопалювального) сезону невикористана сума житлової субсидії повертається до державного бюджету. Частина суми економії (еквівалент 100 куб. м. газу або 150 кВт електроенергії) виплачується управлінням соціального захисту на підставі заяви від громадянина та списків про повернення коштів, які надаються місцевим управлінням газового господарства та Теплицьким РЕМ.

За рішенням комісії субсидія може бути припинена в таких випадках:

-       якщо отримано інформацію про заборгованість із сплати житлово-комунальних послуг, або заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу протягом 2 місяців;

-       у заяві та декларації громадянином вказано недостовірні дані, що вплинуло на визначення права на надання житлової субсидії або визначення її розміру;

-       громадянин не повідомив протягом 30 днів про зміну обставин, що впливають на надання субсидії;

-       в разі смерті одинокої особи, переїзду домогосподарства на інше місце проживання;

-       під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства виявлено ознаки порушення норм законодавства про надання субсидії;

-       громадянин звернувся із заявою про припинення субсидії.

                 Сума надмірно перерахованої субсидії буде повертатися надавачем комунальних послуг до бюджету.

                 З 1 січня 2019 р. уряд планує монетизацію субсидій, тому зміни в системі надання житлових субсидій дійсно покликані визначити і надавати допомогу тим сім’ям, які її потребують, зменшити до мінімуму випадки недобросовісного користування державною допомогою, воз’єднувати сім’ї та стимулювати населення до легалізації доходів та працевлаштування.


 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше