Хто на сайті

На даний момент 114 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби
П'ятниця, 04 травня 2018 13:11


Заразний вузликовий дерматит – це вірусне захворювання великої рогатої худоби, що характеризується появою вузликів на шкірі та слизових оболонках травного каналу й дихальних шляхів, ураженням очей та генералізованим лімфаденітом. Вірус вражає тварин будь-якого віку.

Небезпека наближається до України,так як спалахи хвороби ЗВД були зафіксовані в Росії,Туреччині, Болгарії, Грузії.

Хвороба ЗВД небезпечна тим, що призводить до значних економічних збитків, оскільки викликає пожиттєве зниження продуктивності, погіршує якість шкіряної сировини.Хвороба часто призводить до абортів. Тотальне виснаження може тривати місяцями, тому тварин доводиться забивати. Для організму людини вірус ЗВД не становить загрози.

Зараження тварин вірусом ЗВД відбувається через укуси комах (мух, комарів, москітів, ґедзів). Тому найбільша кількість тварин хворіє у місцях великого скупчення комах. Помічено, що вірус можуть поширювати птахи, особливо водоплавні, зокрема чаплі.

Збудник може також поширюватися через заражені корма, воду, обладнання та інвентар.

Сприяє поширенню хвороби транспортування великої рогатої худоби на великі дистанції.

В зовнішнє середовище вірус потрапляє з відторгнутими шматочками ураженої шкіри, слиною, спермою, кров’ю. Сонячне світло згубно впливає на вірус.Період з моменту зараження тварини вірусом ЗВД до прояву перших клінічних ознак становить переважно 7-10 днів.

Першими клінічними ознаками хвороби є підвищення температури до 40 градусів, гіперемія та набряки слизових оболонок ротової та носової порожнин, статевих органів, виділення з очей та носа. В ділянці підгрудка, вимені, кінцівок розвиваються набряки, виникає кульгавість. Тварини відмовляються від корму, швидко худнуть, різко знижуються надої. Невдовзі на шкірі  в ділянці шиї, голови, грудей, черева, кінцівок, вимені з’являються щільні округлі вузлики діаметром  0,5-0,7 см. Кількість таких вузликів може бути від кількох десятків до кількох сотень. Часто хвороба ускладнюється вторинною бактеріальною інфекцією, тоді виникають мастити, виразки на шкірі. Летальність при хворобі ЗВД становить близько 10%.

Специфічного лікування цієї хвороби не існує. В країнах, яким загрожує епізоотія, з  метою профілактики застосовується вакцина проти ЗВД.       

Власникам великої рогатої худоби для того,щоб захистити своїх тварин від ЗВД, потрібно дотримуватись певних правил, а саме:

-          якомога частіше перевіряти тварину на наявність ознак хвороби;

-          вивід тварин на пасовище проводити тільки після попередньої обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах;

-          при постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводити обов’язковий огляд тварин та профілактичну дезінсекцію тваринницьких приміщень;

-          дотримуватись карантину нових тварин перш ніж приєднати їх до основного стада;

-          під час лікувальних маніпуляцій з тваринами використовувати тільки одноразові стерильні голки.  

Увага! При підозрі на ЗВД негайно сповістити Теплицьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Віннницькій області.                

 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше