Хто на сайті

На даний момент 21 гостей на сайті

Лічильник відвідувань

Flag Counter

Банер
Індексуємо заробітну плату
Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Відповідно до норм статті 95 КЗпП   заробітна плата працівників підлягає індексації  в установленому законодавством порядку.  Індексацію заробітної плати зобов»язані  проводити всі роботодавці незалежно від форми власності, в т.ч. і фізичні особи-підприємці.

При проведенні індексації зарплати працівників слід керуватись  Порядком проведення індексації грошових доходів  населення, затвердженого ПКМУ № 1078  від  17.07.2003 року.

  Право на проведення індексації зарплати настає , коли індекс споживчих цін перевищує поріг індексації , встановлений з 1.01.2016 року у  розмірі 103 %.  Індексації підлягає заробітна плата в межах прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних громадян, частина зарплати ,яка  перевищує прожитковий  мінімум , не індексується. Виплати, які розраховуються із середнього заробітку ( оплата праці за час відпустки,  оплата лікарняних, оплата за час перебування  у відрядженні  та інше)   індексації не підлягають.

У разі  підвищення тарифних ставок ( окладів) значення індексу у місяці підвищення приймаємо за 1 або 100%, тобто цей  місяць  підвищення  вважається базовим і  індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення зарплати  перевищить суму індексації, при цьому у базовому  місяці враховуються  всі складові  зарплати , які не мають разового характеру. Починаючи з наступного за базовим  місяця  наростаючим підсумком розраховується індекс для подальшої індексації. Якщо сума  підвищення зарплати менша суми індексації, яка склалась на момент  підвищення, то сума індексації  в базовому місяці   зменшується на суму підвищення зарплати. У разі підвищення зарплати  тільки за рахунок  надбавок, премій , тощо без підвищення посадових окладів  то суму індексації не зменшуємо на розмір цього підвищення.

  Для новоприйнятих працівників, переведених працівників і працівників, що вийшли з відпустки по догляду за дитиною до 3 (6) років ,  обчислення індексу споживчих цін  для проведення індексації здійснюється   з місяця наступного за місяцем підвищення тарифних окладів за посадою , яку займає працівник.  Базовим місяцем для працівників, які прийняті на новостворені посади, буде місяць створення посади.

  Нарахування індексації та її виплата  здійснюється одночасно  з нарахуванням зарплати за місяць, доходи за який згідно з Порядком  проведення індексації підлягають  індексації.

  З 1 січня 2017 року  у зв»язку  із зростанням  мінімальної заробітної плати до 3200 гривень базовим місяцем для проведення індексації  майже для всіх працівників став  січень 2017 року.  Індекс споживчих  цін для проведення індексації зарплати цих працівників перевищив 3% поріг у квітні 2017 року, тому  відповідно  до порядку проведення індексації  у червні 2017 року  їх заробіток необхідно було про індексувати  на 3,7 %   в межах прожиткового мінімуму (1684 грн.).В такому ж розмірі мала індексуватись зарплата працівників  у липні та серпні , якщо в цих місяцях не було  підвищення посадових окладів.  У вересні та жовтні 2017 року  заробітна плата працівників , для яких базовим місяцем для проведення індексації є січень 2017року   ( з січня посадові оклади  не зростали), має індексуватись на 6,9 %  в межах прожиткового мінімуму.

 Роботодавці, які не проводили індексацію зарплати або порушували порядок її проведення, несуть адміністративну відповідальність  за ч. 1 ст. 41 КУ п АП. Також відповідно до норм ст. 265 КЗ п П  до підприємств  та  фізичних осіб, які здійснюють це порушення, застосовуються штрафні санкції в розмірі  10 мінімальних  заробітних плат за кожного працівника щодо якого виявлено дане порушення.

Виконання  припису щодо усунення цього порушення  не звільняє від накладення штрафних санкцій.  Тому таким роботодавцям необхідно це врахувати та  провести індексацію зарплати за цей період щоб уникнути таких жорстких санкцій.

Головний державний інспектор відділу з питань додержання
законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-
-правових актів  Управління Держпраці у Вінницькій області                  Н. Кацан.
 

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначено інше